fbpx
myślenie

Myślenie zerojedynkowe (dychotomiczne)

MYŚLENIE DYCHOTOMICZNE

Czasami wystarczy wrzucić na luz, by móc podjąć kolejną próbę. By oczyścić się z niezdrowych myśli, musisz zacząć od porządku — od swojej głowy. Przestań myśleć dychotomicznie — czyli jak?

Myślenie dychotomiczne co nic innego jak stawianie wszystkiego na jedną kartę. Wszystko albo nic. To myślenie zero-jedynkowe, widzisz tylko kolor czarny lub biały. A przecież pomiędzy jest mnóstwo przyjaznych kolorów. Nie brnij w błędne koło odchudzania, tylko skup się na sobie i zacznij pracę nad swoim umysłem. Myślenie zero-jedynkowe prowadzi tylko do niepowodzenia we wdrożeniu Twojego planu.

Zatem jak to działa?

Mamy poniedziałek, czujesz się zmotywowana, pełna energii do działania i postanawiasz w końcu zadbać o siebie. Tym razem czujesz, że się uda, twoja determinacja i motywacja jest tak silna by podjąć wyzwanie. Rano zdrowe i pełnowartościowe śniadanie, przygotowujesz sobie posiłki do pracy, znajdujesz też czas na ćwiczenia. W końcu sukces to plan wykonany w 100%
Wszystko idzie dobrze do momentu pierwszego kryzysu. Następuje to wtedy, gdy coś wybija cię ze stałego rytmu dnia. Koleżanka zaprasza cię na imieniny czy też znajomy stawia łakocie na stole w pracy. Miałaś zjeść sałatkę a tu takie pyszności. No i wtedy puszczają hamulce.

I zaczyna się od początku
Od poniedziałku, po świętach, po weselu, po weekendzie …

Czujesz w sobie narastającą frustrację, złość, że znowu się nie udało i tutaj to koło się zamyka. Zamiast być bliżej wymarzonego celu Ty znów się oddalasz. Zastanawiasz się co dalej?

Grunt to zmienić swoje myślenie !!!

1.Nie dziel swojego życia na okres diety czy karnawału. Niech to zdrowe odżywianie towarzyszy Ci zawsze, a wtedy nie będziesz musiała z niczego rezygnować.
2. Wymaganie os siebie zbyt wielu rzeczy naraz gwarantuje porażkę. Metoda małych kroczków tutaj dobrze się sprawdzi. Nie wszystko musi być dopięte na ostatni guzik.
3. Myślenie dychotomiczne kumuluje w Tobie niepotrzebny stres i napięcie. Zluzuj i daj sobie czas.
4. A co najważniejsze pokochaj siebie i zostań swoim przyjacielem. Bądź dla siebie wsparciem.
5. Liczy się każdy plan nie tylko ten wykonany na 100%.
6. Absolutnie nie skupiaj się na porażkach, zacznij doceniać nawet te najdrobniejsze sukcesy.
7. Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa i bądź dumną z siebie i swojego ciała.

Każdego dnia przed położeniem się do łóżka pomyśl o rzeczach, które ci się udały. Bądź z nich dumna, nawet jak to był niezjedzony kawałek chleba. Od czegoś należy zacząć i niech to będą małe kroczki, a nie wielkie przedsięwzięcia. POWODZENIA w reperowaniu swojego umysłu.

Bibliografia
1. Psychodietytyka, K. Gruszecka, Wyd. Helion SA, Gliwice 2020

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart