Jak odchudzić dziecko?
W ostatnim czasie coraz częściej w swojej pracy spotykam się z nadwagą i otyłością wśród dzieci i młodzieży. Dlaczego tak się dzieje? Kształtowanie nawyków żywieniowych u naszych dzieci wywodzi się już na etapie planowania ciąży. Programujemy nasze dziecko od chwili poczęcia do narodzin, a potem prowadzimy przez życie. Jesteśmy wzorcem do naśladowania dla naszych dzieci, pokazujemy właściwą drogę nie tylko jak się odżywiać, ale również jak żyć. Prawidłowe odżywianie dziecka od najmłodszych lat będzie miało pozytywny wpływ na jego zdrowie w ciągu swojego całego życia. Śmiało można powiedzieć, że odżywianie w okresach krytycznych, prenatalnym, postnatalnym, jak również przed ciążowym ma kluczowy wpływ na prawdopodobieństwo rozwoju chorób cywilizacyjnych w przeszłości u dziecka. Każda nawet drobna zmiana niweluje odsetek zagrożenia otyłością przyszłego potomka. Dziecko samo nie ustrzeże się przed nieodpowiednią dietą matki, dlatego należy chronić je, dbając już teraz o odpowiednie nawyki.
Drodzy Rodzice!
Jeżeli usłyszycie od swoich pociech (głównie od córek), że zamierzają się odchudzać, wesprzyjcie ich w swoich postanowieniach. Niech nie robią nic na własną rękę, bo to może im mocno zaszkodzić. Strach jaki was ogarnia to tylko uczucie nie mocy, ale to nic dziwnego. Rodzić, który dba o swoje dziecko od momentu narodzin, pielęgnuje je, nie wyobraża sobie, żeby teraz odmawiać im jedzenia. Nie odmawiamy tylko pokazujemy i wyrabiamy nowe nawyki żywieniowe. Warto wtedy porozmawiać z dzieckiem, nawet wziąć przyprowadzić do specjalisty i uświadomić mu jego decyzję, że to nie jest chwilowy kaprys, ale trwała zmiana nie tylko jego życia, ale i najbliższej rodziny. Każda zmiana zaczyna się od Was moi kochani Rodzice!
Dziecko nie powinno się odchudzać, bo przecież rośnie!
Słuszna uwaga – ale pod warunkiem, że nie ma otyłości czy nadwagi. Już dawno obalono mit, że z otyłości się wyrasta. Wiemy dziś, że otyłe dziecko stanie się otyłym dorosłym. Mamy trzy główne przyczyny otyłości u dzieci, a mianowicie:
- „nadmiar miłości” – jeszcze jedna, ostatnia łyżeczka kaszki czy zupki
- nagradzanie słodyczami czy niezdrowymi przekąskami za sukcesy
- brak dobrych nawyków żywieniowych i zasad w domu rodzinnym.
Nadmiar słodyczy, chipsów, słodkich napoi przy jednoczesnym niedostatku ruchu odbija się w postaci nadmiernych kilogramów z powodu przekraczania zapotrzebowania energetycznego w ciągu doby.
Jeśli u Twojego dziecka pojawi się taki pomysł by się zacząć odchudzać, a widzisz u niego nadmierną ilość kilogramów NIE BAGATELIZUJ TEGO, tylko WSPIERAJ! Nie pouczaj, nie chowaj głowy w piasek tylko wskaż mu prawidłową drogę. W przeciwnym razie pogłębi tylko problem i dziecko zamknie się na kontakt z rodzicami.
Jak pomóc nastolatce/kowi?
W odchudzaniu nastolatków nie chodzi by odciąć ich od jedzenia, ale o rewolucję w domowym gotowaniu. Wystarczy zerwać ze starymi nawykami, przełamać niezdrowe stereotypy i dać troszkę od siebie. Pieczywo pszenne zastąpić razowym, sos wcale nie musi być zaciągnięty mąką, a niezdrowe słodycze i przekąski można zastąpić zdrowymi frykasami. Aby jednak się o tym przekonać, trzeba po prostu chcieć – chcieć pomóc dziecku w uporaniu się z problemem, który jest w tym momencie nadrzędną sprawą w jego życiu.
Prawda jest taka, że nastolatki są w stanie zrobić wiele głupot, by szybciej i łatwiej osiągnąć to co chcą, dlatego sięgają po różne dziwne rozwiązania za naszymi plecami, , a tym samym szkodzą swojemu zdrowiu. W dobie internetu możemy zdobyć tak naprawdę wszystko, począwszy od środków na odchudzanie, skończywszy na dziwnych metodach modelek na hamowanie apetytu i o dietach cud promowanych przez celebrytów. Jeżeli zignorujemy problem naszego dziecka, traktując go jako chwilową zachciankę, będzie ono szukało rozwiązania gdzie indziej. Często wyniki takiej kuracji przynoszą nieodwracalne skutki i jest już zbyt późno by wszystko odwrócić.
Dlatego rodzice powinni wspierać swoje dzieci w walce o zdrową i szczupłą sylwetkę, dając przykład własnego zdrowego stylu życia. Odchudzanie się dziecka może udać się tylko przez zmianę nawyków żywieniowych całej rodziny. Na prawdę nie jest to trudne, trzeba tylko chcieć. Więc podejmując próby odchudzania zapewnijmy swojemu dziecku wszystkie niezbędne narzędzia, by cały ten proces przebiegł bez zarzutu. To etap, na którym MY, RODZICE, powinniśmy zadbać o dzieci bo jesteśmy im to winni, bo to część inwestycji w prawidłowy ich rozwój.
Aby dieta przyniosła oczekiwane rezultaty nie wystarczy jeść, trzeba się odżywiać. Więc przedstawię kilka prostych zasad efektywnej diety dla twojego dziecka, by było mu łatwiej zmienić swoje nawyki.
- Jedz regularnie – 5 posiłków co 3 godziny gwarantują brak podjadania i efektywny metabolizm tłuszczu
- Jedz powoli – pośpiech nie sprzyja, bo w gruncie rzeczy zjesz więcej niż powinieneś. Gryź dokładnie i żuj powoli, a to spowoduje, że będziesz jadł mniej.
- Wypijaj co najmniej 1,5 litra płynów w tym wody, soki warzywne i owocowe, herbaty owocowe i ziołowe (pokrzywa, czystek, mięta, melisa, zielona herbata).
- Koniecznie zabieraj ze sobą drugie śniadanie do szkoły, bo bez tego posiłku łatwo sięgniesz po niezdrowe przekąski.
- Kolację zjedz 3 godziny przed snem, by posiłek miał czas się strawić. Zbyt duża ilość węglowodanów wieczorem zmienia się w tkankę tłuszczową.
- W razie głodu sięgaj po produkty bogate w białko i po warzywa (np. kawałek mięsa, nabiał czy jajko).
- Nie spożywaj produktów wysoko przetworzonych oraz solonych i słodzonych.
- Nie jadaj na mieście i w barach szybkiej obsługi.
- Otwórz się na nowe smaki.
- Ćwicz! bo ruch to zdrowie i klucz do sukcesu w odchudzaniu.
Jak powinien wyglądać talerz zdrowego żywienia
🥑 Warzywa powinny stanowić co najmniej 1/2 talerza
🥑 Białko w postaci ryby, mięsa czy jajek 1/4 talerza
🥑 Węglowodany w postaci ryżu, kaszy, makaronu 1/4 talerza.
Naucz się jeść zdrowo
nie byle co, nie byle jak i byle gdzie
Naucz się odżywiać
Czytaj więcej: Insulinooporność u dzieci