fbpx
warzywa

Dieta DASH

Dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension)

Od lat jest w czołówce najlepszych diet – bo dieta DASH to nie tylko odżywianie, ale ważny element profilaktyki chorób związanych z nadciśnieniem, jak również w obniżaniu stężenia cholesterolu, w profilaktyce i leczeniu cukrzycy typu 2 oraz chorób sercowo-naczyniowych. Dieta zrównoważona, zdrowa i skuteczna. Nie należy do diet odchudzających, raczej uczy nas prawidłowego i zdrowego odżywiania.

Dieta ta bazuje na spożyciu pełnych ziaren, warzyw, owoców, odtłuszczonym mleku i niskotłuszczowym nabiale, rybach, drobiu, nasionach roślin strączkowych, orzechach i olejach roślinnych. Należy ograniczyć produkty bogate w nasycone kwasy tłuszczowe (mięsa, pełnotłustego nabiału i słodzone napoje). Oprócz ograniczenia spożycia soli musimy zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia, zastosować się do prostych zasad, a efekt będzie natychmiastowy w postaci lepszego samopoczucia, witalności i większej ilości energii. Należy także zredukować spożycie alkoholu oraz picia mocnej kawy. Sekret tkwi nie w ilości spożywanych kalorii czy też odpowiedniego połączenia składników tylko w konkretnych produktach, które regulują ciśnienie krwi.

Dieta DASH została stworzona głównie z myślą o chorych na nadciśnienie tętnicze krwi. Obecnie uznana za najzdrowszą dietę na świecie. Dieta zapewni nam dostarczenie odpowiedniej ilości błonnika, witamin i minerałów oraz odpowiednią ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Zarówno jakość jak i ilość oraz sposób spożywanych produktów jest ważna. Twórcy diety zalecają spożywanie od 5-6 posiłków wciągu dnia, w zależności od ilości dostarczanych kalorii.

Poniżej przedstawiam tabelę ilości porcji produktów dla 1600 kcal oraz 2000 kcal.

Dieta DASH

∗ Dietę Dash możesz zakupić w naszym sklepie. Dieta dla osób zdrowych i bez alergii pokarmowych. Jeżeli jesteś chory skontaktuj się z dietetykiem w celu ustalenia indywidualnej diety.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart