fbpx
łuszczyca

Łuszczyca jako choroba zależna od diety

Łuszczyca
To choroba układowa, która tak naprawdę swój początek bierze od wnętrza organizmu i w nim się rozwija, a objawia się tym, ze nadmierne nieczystości wyrzuca na zewnątrz naszego organizmu czyli przez skórę. Według badań WHO Światowej Organizacji Zdrowia, to grupa osób najbardziej zagrożona tzw. zespołem metabolicznym, czyli chorobami współistniejącymi, jak: cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, dna moczanowa, hipercholesterolemia czy otyłość brzuszna.

Jak to jest z tą dietą?

Wiele osób słysząc słowo dieta kojarzy ją z odchudzaniem, czasami z zatruciami lub niestrawnościami. Mało kto rozumie dietę jak podstawową formę odżywiania. Każdy z nas jest na jakieś diecie. Dieta może zarówno uleczyć organizm, ale także może zaszkodzić jeżeli nieumiejętnie podejdzie się do tematu.  Dietetyka natomiast jest dziedziną medyczną, która zajmuje się racjonalnym odżywianiem zarówno osób chorych ,jak i zdrowych. Stosując się porad dietetyka możesz nie tylko poprawić swoje wyniki badań lecz także poprawić kondycję skóry, odżywić organizm i poprawić ogólny stan zdrowia.

Dieta i ruch mają kluczowe znaczenie w przebiegu łuszczycy.

Odpowiedni sposób odżywiania w łuszczycy to podstawa leczenia, ponieważ łuszczyca jest choroba dietozależną. Zapamiętajcie, że dieta i jej rygorystyczne przestrzeganie to jeszcze za mało, jeżeli nie włączymy do tego regularnej aktywności fizycznej. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dieta i aktywność fizyczna są ściśle powiązane ze sobą.

Utrzymanie skóry w odpowiedniej kondycji wymaga stosowania prawidłowej diety połączonej z systematyczną aktywnością fizyczną. Osoby, u których występuje zła dieta i brak aktywności fizycznej spowoduje zaostrzenie się choroby, pogorszenia stanu skóry i wyniszczania organizmu. Zatem każda forma aktywności przyniesie wymierne skutki w zwalczaniu choroby. Ale pamiętaj, jeżeli nasz nadwagę i otyłość nadmierny ruch może przyczynić się kontuzji, więc warto skonsultować się przed rozpoczęciem ćwiczeń z wykwalifikowaną osobą, która wskaże Ci odpowiednią formę ruchu.

Każda osoba, która chce aktywnie zwalczyć chorobę powinna:

☞ wiedzieć co wolno, a czego nie wolno jeść
☞ motywować się do działania i walki ze słabościami, by skutecznie walczyć ze złymi nawykami
☞ przeprowadzić skuteczne odtrucie organizmu
☞ do codziennego rytmu dnia włączyć aktywność fizyczną.

Pisząc ten artykuł chciałabym, aby osoby zmagające się z łuszczycą, zdały sobie sprawę, że są w stanie skutecznie wpłynąć nie tylko na poprawę skuteczności leczenia, ale również korzystnie wpłynąć na zdrowie swoich rodzin, modyfikując dotychczasowy sposób odżywiania.

Podsumowując łuszczyca jest chorobą dietozależną. Poprzez włączenie do codziennego rytmu dnia dietę i aktywność fizyczną jesteśmy w stanie skutecznie zwalczyć z łuszczycą.  Warto jeszcze wspomnieć o przepuszczalności ścian jelit u chorych, bo jeżeli owakie występują należy także wziąć pod uwagę aspekty:
▪︎ Co jemy?
▪︎ Czy składniki naszego pożywienia zalegają w jelitach?
▪︎ Czy nie obciążamy nadmiernie wątroby?

Jeżeli pokarmy zalegają nam w przewodzie pokarmowym, to substancje szkodliwe zamiast przemieszczać się dalej, w celu opuszczenia organizmu, w łatwiejszy sposób dostają się do krwiobiegu i dlatego tak ważne jest nie dopuszczanie do zaparć. Jeżeli mamy zanieczyszczony organizm przez toksyny, to wątroba przestaje być wydolna i szuka zastępczej drogi do pozbycia się zanieczyszczeń – przez skórę. Zatem im większe problemy z wydolnością wątroby, tym większe stają się problemy skórne u osób cierpiących na łuszczycę.

Przeczytaj także: https://zdrowe-love.pl/sposob-odzywiania-a-luszczyca/

Bibliografia:

  1. M. Jarosz, Praktyczny podręcznik dietetyki, wyd. NCŻiŻ, Warszawa 2010
  2. M. Kurzyp, Odżywianie w łuszczycy, Tom I i II, Wyd. Kastor, Warszawa

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart