fbpx
zegar

Dieta KETOgeniczna

Dieta KETO

Ostatnio ciągle słyszę o diecie Ketogenicznej. Co to jest, pomyślałam. I zaczęłam drążyć temat. Jest to dieta niskowęglowodanowa, ale za to wysokotłuszczowa. Zastąpienie węglowodanów tłuszczami. W codziennej zdrowej diecie dostarczamy organizmowi około 30% tłuszczu, 50-60% węglowodanów, a pozostała część to białka. W diecie ketoczenicznej tłuszcz stanowi około 80-90% dostarczanej energii, a pozostałe 10-20% to białko i węglowodany.

Jak się ma ta dieta do odchudzania?

Ciała ketonowe hamują uczucie głodu. Podczas stosowania tej diety organizm nie czerpie energii z węglowodanów tylko z dostarczanych wraz z pożywieniem tłuszczów, własnych tłuszczów i białek.

Ważne

Dieta to wymaga uzupełniania niektórych składników odżywczych. Doprowadza do niedoboru zarówna wapnia, jak i witaminy D, witamin rozpuszczalnych w wodzie i niektórych mikroelementów. Dlatego podczas jej stosowania należy pamiętać o suplementacji.

Wskazania do stosowani diety

Dieta ta znalazła zastosowanie w wielu jednostkach chorobowych między innymi w padaczce opornej na leki u dzieci oraz niektórych wrodzonych błędach metabolizmu (np. wrodzony brak białka transportującego glukozę GLUT-1). Są też inne wskazania do jej stosowania, takie jak padaczka z napadami miokloniczno-astatycznymi, czyli zespół Doose, zespół Retta, zespół Draveta oraz stwardnienie guzowate. Specjaliści rozważają także leczenie wspomagające dietą ketogenną w chorobie Alzheimera, Parkinsona czy w autyzmie i innych typach padaczek. W stanach padaczkowych dietę rozpoczyna się w szpitalu pod okiem lekarza i dietetyka. Zaczynając od dwu dniowej głodówki, po czym zwiększa się ilość podawanej energii i składników odżywczych aż do wartości ustalonych przez dietetyka. Każde odstępstwo od normy może przyczynić się do napadów padaczkowych. Dieta ketogeniczna w padaczce kontynuowana jest w domu i trwa ok. 2-3 lat.

Nie jest wskazane stosowanie diety u osób chorych na trzustkę, wątrobę, cukrzyce i nerki.

Skutki uboczne diety ketogenicznej

Na początku stosowania diety ketogenicznej mogą wystąpić zaparcia lub biegunki, bóle brzucha czy wymioty, które z reguły ustępują po zaakceptowaniu diety przez organizm. Towarzyszy pacjentowi zmęczenie, senność, utrata apetytu i uczucie pragnienia. Przy dłuższym stosowaniu diety ketogenicznej może wystąpić zwiększenie stężenia kwasu moczowego we krwi oraz kamica moczanowa.

Czytaj także: Dieta sokowa

Bibliografia:

  1. Trafalska E., Dieta ketogenna [w:] Tłuszcze w żywieniu człowieka. W poszukiwaniu prawdy, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2015
Shopping Cart